Ako rastú detské zúbky: od prvého až po posledný - Zubár Košice - Stomatologická klinika Aupark
Ako rastú detské zúbky: od prvého až po posledný

BLOG

Najnovšie články od Stomatológii AUPARK

Ako rastú detské zúbky: od prvého až po posledný

Zúbkový kalendár  - obrázok

Ktorý bude prvý a presne kedy sa prereže? Už predtým ako sa bábätko narodí sa v jeho ďasnách vyvíjajú zúbky. Niektoré deti sa dokonca narodia už s jedným alebo dvoma zubami prerezanými, ale ide skôr o výnimku ako o pravidlo.

Keď sa bábätku prerezávajú zúbky:

Len pre zaujímavosť, viete, že mliečne zuby majú jasnejšiu bielu farbu a sú menšie ako trvalé? Zvyčajne sa úplne prvé zúbky objavia najskôr vo veku troch mesiacov a neskôr. Pre vás je tento zúbkový kalendár, aby ste mali lepší prehľad o tom, čo a ktorý zúbok v akom veku dieťatka očakávať:

4 až 7 mesiacov

Bábätku začínajú rásť mliečne zuby. Opuchnuté a červené ďasná upozorňujú na to, že zúbky sa čochvíľa prerežú. Prvými dvoma bývajú zvyčajne spodné rezáky. Dolné zuby sa zvyčajne prerezávajú skôr ako horné.

8 až 12 mesiacov

Objavia sa horné rezáky. Dievčatám sa zvyčajne prerežú skôr ako chlapcom.

9 až 16 mesiacov

V tomto období rastú horné aj dolné „dvojky“, teda zuby vedľa rezákov. Prerezávajú sa obvykle v pároch – jeden na pravej a druhý na ľavej strane.

12 až 19 mesiacov

Batoľaťu v tomto veku sa prerezávajú prvé stoličky – dolné a horné v približne rovnakom čase.

16 až 23 mesiacov

Na hornej a dolnej čeľusti sa objavujú očné zuby, v prípade, že sa očný zub neobjaví do veku 18 mesiacov, poraďte sa s detským zubárom. Netreba síce prepadať panike, ale lepšie je nech vývoj zúbkov posúdi v tomto prípade odborník. V rovnakom období sa prerezávajú zadné zuby – druhé stoličky, najskôr na spodnej čeľusti.

25 až 33 mesiacov

Prerezávajú sa horné zadné stoličky.

3 roky

V tomto veku by malo dieťa mať kompletný detský chrup, teda 20 mliečnych zúbkov.

4 roky

Dieťaťu rastú čeľuste a tvárové kosti, tiež sa rozširuje priestor medzi zubami a vytvára sa priestor na rast trvalých zubov.

6 až 12 rokov

Približne vo veku šesť rokov začnú dieťaťu vypadávať mliečne zuby. Počas týchto rokov bude mať v puse kombináciu mliečnych a „dospeláckych“ zubov. Vypadávať môžu v rôznom poradí, často to býva v takom poradí, v akom sa mu prerezali.

Prvé obvykle vypadnú rezáky, vo veku šesť až sedem rokov. Nasledujú dvojky v 7 až 8 rokov. Stoličky vypadnú najpravdepodobnejšie vo veku 9 až 12 rokov. Dvanásťročné dieťa by malo mať kompletný chrup zložený z 28 trvalých zubov.

ZACHRÁŇTE ZUBY svojim deťom jednoduchým a efektívnym spôsobom

PEČATENIE FISÚR

Pečatenie fisúr je moderná preventívna procedúra zameraná na ochranu žuvacej plochy zubov od prieniku mikróbov a baktérií. Považuje sa za účinnú prevenciu zubného kazu. Pečatenie fisúr a jamiek skloviny redukuje výskyt zubného kazu v ryhách žuvacích plôch a v jamkách skloviny o cca 72%. Robí sa na mliečnych trvalých zuboch, ktoré majú hlboké jamky a ryhy. V nich sa najlepšie darí baktériám v zubnom povlaku, pretože tieto ryhy sa ťažko čistia a tak vzniká zubný kaz.

Cieľom pečatenia je vytvorenie stabilnej bariéry, ktorá zabráni prístupu mikroorganizmov a potravy k povrchu zubov, najmä v oblasti fisúr. Zapečatenie prebieha úplne bezbolestne, čo je obzvlášť dôležité pri práci s deťmi, aby nevznikali zbytočné traumatizujúce zážitky z návštevy zubného lekára. Pečatenie resp. hermetické uzavretie fisúr má maximálny efekt hneď po prerezávaní trvalých zubov (molarov), t.j. vo veku od 6-12 rokov.

Zostávajú už len štyri zuby múdrosti, ktoré sa prerezávajú vo veku 17 až 21 rokov, niektorí ich však nemajú prerezané počas celého života. Tieto posledné štyri zuby dosť často spôsobujú komplikácie, rastú krivo, kazia sa, preto je dôležité venovať ich rastu špeciálnu pozornosť.

Zdroj: stomatologiaaupark.sk, najmama.aktuality.sk, huffingtonpost.com

Ísť späť

© 2021 Všetky práva vyhradené pre Happy Dent s.r.o.
Developed by Codium.One

Vyhlásenie o ochrane osobných údajov
Created by MI:SU Design
Používame anonymizované súbory cookie, aby sme vylepšili zážitok z návštevy našej stránky. Ak budete pokračovať bez zmeny nastavení, budeme predpokladať, že povoľujete prijatie všetkých súborov cookie na stránke spoločnosti Happy dent s.r.o. Viac informácii
OK