Kedy treba vymeniť zubnú kefku?

BLOG

Najnovšie články od Stomatológii AUPARK

Kedy treba vymeniť zubnú kefku?

Kedy treba vymeniť zubnú kefku

Zubnú kefku by sme mali pravidelne meniť. Ak by ste sa chceli dozvedieť viac určite je tento článok práve pre Vás. Čo môže dlhodobé používanie kefky spôsobiť ? To sa dozviete v nasledujúcom článku.

Zubná kefka je základnou hygienickou pomôckou, ktorá by sa nemala používať dlhšie ako tri mesiace, no mnohí jej pravidelnú obmenu zanedbávajú.  A prečo by to zanedbané byť nemalo ? Odpoveďou na túto otázku sú dva hlavné dôvody :

1. Mechanické opotrebovanie

Následkom tohto opotrebovania je nedostatočné odstránenie povlaku. Kefka môže mať rozstrapkané alebo vypadané štetinky, a tak neposkytuje požadovanú účinnosť. Mnohí pacienti sa sťažujú na rýchlo rozstrapkanú kefku. Pri používaní zubných kefiek s väčším množstvom jemných vlákien, akými sú hlavne jemné a ultrajemné (soft a ultrasoft ), sa vám môže zdať, že kefka sa opotrebuje skôr, než po spomínaných troch mesiacoch. No chyba sa väčšinou neskrýva v kefke, ale práve v jej používaní. Ohnutie štetiniek alebo ich rozstrapkanie je častým následkom prílišného tlaku pri čistení zubov. Naša rada teda znie: Menej tlačiť a čistiť si zuby dostatočne dlhú dobu.

2.Nahromadenie baktérií

Baktérie sa vo vlhkom prostredí množia oveľa rýchlejšie, a tak pri veľmi dlhej dobe používania jednej kefky môže dôjsť k ich nadmernému nahromadeniu.Dôležité je aj to, ako sa o kefku staráte. Je dôležité kefku po každom umytí opláchnuť pod prúdom vody a nechať voľne vyschnúť hlavičkou nahor. Mnohí ľudia aj naši pacienti používajú denne plastové krytky na kefky, ktoré však slúžia len na občasnú prepravu zubnej kefky. Kryt môže mať na povrchu množstvo usadených baktérií a ak do nej vložíme vlhké vlákna kefky, mikroorganizmy majú oveľa lepšie podmienky na hromadenie sa na ich povrchu.

A čo choroba ?

Po chorobe by sme kefku mali hneď vymeniť, inak hrozí recidíva- návrat ochorenia. Choroboplodné zárodky sa totiž množia veľmi rýchlo a oplachovanie kefky v tomto prípade nepomôže. Preto odporúčame okamžitú výmenu kefky hneď po chorobe.

Ísť späť

© 2020 Všetky práva vyhradené pre Happy Dent s.r.o.
Developed by Codium.One

Vyhlásenie o ochrane osobných údajov
Created by MI:SU Design
Používame anonymizované súbory cookie, aby sme vylepšili zážitok z návštevy našej stránky. Ak budete pokračovať bez zmeny nastavení, budeme predpokladať, že povoľujete prijatie všetkých súborov cookie na stránke spoločnosti Happy dent s.r.o. Viac informácii
OK