Narkóza

BLOG

Najnovšie články od Stomatológii AUPARK

Narkóza

Narkóza

Stomatologické výkony v celkovej narkóze - HappyDent
Všetko je jednoduché: Celková anestézia, ktorú ponúkame, nie je anestézia, ktorá tu bola pred viac ako 10-20 rokmi.
Samozrejme, v mnohých nemocniciach sa nič nezmenilo, pretože mnohí ešte stále používajú staré technológie.
Moderné lieky ktore použiváme bezproblemovo umožňujú zvládnuť takúto anestéziu a vykonávať ju iba v čase zásahu. V minulosti takéto lieky neexistovali preto to vyžiadovalo veľa času na vstup a odvykanie od anestézie. Moderné lieky majú krátky polčas, ktorý umožňuje posielať pacientov domov hneď po operácii. Z tohto dôvodu sa 70% všetkých chirurgických zákrokov na svete vykonáva v jednom dni a nevyžaduje hospitalizáciu v nemocnici.
V stomatológii najviac sa používa v takom odbore ako detská stomatológia alebo zubná implantológia u dospelých
 

Moderné prístroje na anestéziu možno nazvať ''inteligentnými" lebo dýchajú ako človek a prispôsobí sa špecifikám každého jednotlivca.

Ostatné zariadenia v konštantnom režime vykazujú najmenšie zmeny v práci tela, napríklad zmeny frekvencie pulzu alebo krvného tlaku. Kyslíkový koncentrátor je moderný prístroj, ktorý vyrába kyslík, a preto nahrádza kyslíkové válce. Jedná sa o jediný lekársky prípravok na svete, ktorý sa používa vo všetkých núdzových situáciách. A prítomnosť kyslíka v moderných klinikách - nie je prianie, ale nutnosť!

Zubný lekár, aj ten najskúsenejší nedokáže rýchlo reagovať na zmeny v tele aj pri bežnom miestnom znecitlivení.
Anestéziológ je lekár špecialista podávajúci anestéziu a zabezpečujúci nepretržitý dohľad nad pacientom počas anestézie za asistencie a spoluúčasti anestéziologickej sestry.

Vo všetkom, existuje len jedna nevýhoda - všetky moderné lieky a zariadenia sú veľmi drahé! Mať zamestnaného lekára-anésteziológa a anestéziologickú sestru je finančné náročné, ale bezpečnosť je našou prioritou! Neobávajte sa!

S ohľadom na vaše zdravie, vek, liečebný plán a vaše priania, rozhodne náš anestéziológ o najlepšej variante anestézie - či už ide o celkovú anestéziu alebo sedatíva, alebo ako sa tomu hovorí, « medicinsky sen". Možno vám ponúkne, aby ste vy alebo vaše dieťa dýchali so špeciálnym plynom, ‘’ rajsky plyn’' aby ste rýchlo zaspali a dokonca ani nevidíte prípravu na operáciu.

Mýtus č. 1: Narkóza spôsobuje hroznú alergiu!

Toto je asi jeden z najviac rozšírených strašiakov: „No, pichnú Ti anestetiká, a hop, si na ne alergický! A nepreberieš sa! Alebo sa preberieš celkovo rozbitý a potom sa budeš trápiť celý život!“

Pritom je dôležité rozumieť: existuje individuálna intolerancia na podávané anestetiká, ktorú si často pletú s alergiou. Je zároveň možné, že kvôli určitej existujúcej patológii alebo stavu pacienta nejaké prostriedky nie sú odporúčané na použitie. Ale dnes skoro v každom prípade sa dá zvoliť iný typ anestézie alebo alternatívne lieky. V čistej forme je alergická reakcia na anestéziu veľmi zriedkavá a keď existuje, lekár jednoducho zvolí iný druh narkózy a inú podávanú anestetickú látku.

Mýtus č. 2: Na narkózu môžete aj zomrieť! A všetko kvôli alergii!

Rovnako často ako alergia, vystrašia pacienta aj letálne následky – podali človeku narkózu a už je mu amen. A v opačnom prípade by žil a žil...

Áno, letálne následky narkózy sú možné. Ich základná príčina je asfyxia. Je to stav, pri ktorom človeku chýba kyslík. Bohužiaľ, najčastejšie k takému stavu dochádza nedopatrením medicínskeho personálu alebo v súvislosti s nedodržaním noriem aplikovaných metód alebo podávania anestetických prostriedkov. Samotné podávané anestetiká nemôžu spôsobiť natoľko nezvratnú škodu, teda nebezpečné sú len v nešikovných rukách.

Pokiaľ ide o závažnú alergickú reakciu, napríklad, anafylaktický šok, môže dôjsť k smrti. Ale, ako sme už spomínali, moderné anestetické látky nevyvolávajú alergiu.

Mýtus č. 3: Pri bielení zubov sa narkóza nikdy nepodáva.

Nuž, a toto predsa nie je mýtus. Pri bielení zubov sa narkóza naozaj nepodáva. Prečo? Bielenie zubov je dosť agresívny postup a pri „predávkovaní“ môže nastať dosť silný bolestivý syndróm, preto sa zvyčajne vykonáva bez anestézie. To odučí pacientov chodiť na bielenie zubov ako ku kaderníčke alebo na manikúru.

Pri iných stomatologických zákrokoch môžeme podávať medikamentózne sedatíva, aj keď s určitými obmedzeniami.

Mýtus č. 4: V narkóze je možné robiť všetko, pacient je predsa v bezvedomí!

A tu je priestor pre naše obmedzenia. Treba rozlišovať pojmy celkovej anestézie a medikamentóznej sedácie. Pri sedácii je pacient pri vedomí a môže komunikovať s lekárom, odpovedať na otázky, reagovať na pokyny, ale nebude cítiť strach ani žiadne iné emócie. Len skutočne budhistický pokoj a upokojenie sa. Najčastejšie je to postačujúce aj pre najviac bojazlivých pacientov.

Narkóza na základe existujúcich štandardov je odporúčaná pre drogovo závislých pacientov, pacientov, ktorí trpia psychickými ochoreniami, a pacientov, ktorým nie je možné liečiť zuby v podmienkach medikamentóznej sedácie.

Mýtus č. 5: V dôsledku narkózy dôjde k rôznym nezvratným následkom pre organizmus: zhoršeniu pamäti, migréne a pod.

Tento omyl si obľúbili mnohí lekári. Najľahšie je upokojiť nervózneho pacienta pomocou analógie: budúca operácia je to akútna respiračná vírusová infekcia, anestézia je antivírusová látka. Čím efektívnejšie a modernejšie sú lieky, tým skôr sa pacient zotaví po absolvovanej operácii. To znamená, že asténia, slabosť, malátnosť, zhoršenie pamäti a podobné nežiaduce účinky, ktorých sa tak boja pacienti, sa prejavia v menšej miere. Aj keď pacientov, ktorí ani ARVI neliečia kvôli strachu pred antivírusovými liekmi to asi nepresvedčí.....

Napriek všetkému, moderná narkóza nespôsobuje ani chronické migrény, ani ďalšie strašidelné následky, bez ohľadu na to, čo tvrdia odporcovia oficiálnej medicíny na internete.

Mýtus č. 6: Narkóza spraví z teba drogovo závislého!

Nie je to len taká nepravda, je to veľký omyl. Navyše, ako sme už spomínali, práve celková anestézia (narkóza) je odporúčaná pri liečení pacientov, ktorí sú drogovo závislí. Samotné lieky žiadnu závislosť nespôsobujú.

Mýtus č. 7: Narkóza ničí psychiku! Spôsobuje mentálnu retardáciu a vedie k duševným poruchám!

Len jedna injekcia, a už je to tu, si duševne chorý a máš na to papier! A ešte nie je jasné, čo je viac odstrašujúce, samotná narkóza alebo ohrozenie okamžitej schizofrénie po tom, ako sa pacient preberie.

V skutočnosti sa v návode na použitie naozaj uvádzajú také vedľajšie účinky ako duševné poruchy. Tie sú však veľmi zriedkavé, najčastejšie sa vyskytujú u starších pacientov alebo u ľudí náchylných k psychopatológii, napríklad, u alkoholicky závislých. Ale ak máš viac-menej zdravý životný štýl a v piatok si dáš len pár kokteilov, nie pár pohárikov alkoholu, potom šialenstvo po celkovej anestézii Ti nehrozí.

Mýtus č. 8: Narkóza vyvoláva halucinácie

Samožrejme, že vyvoláva! Najmä, keď sa dostaneš do rúk lekára z 19. storočia alebo 20. rokov minulého storočia. Niektoré zastarané látky (etér, chloroform, ketamín) skutočne môžu vyvolať halucinácie. Ale Ty sa predsa čoho obávaš, veď máme rok 2018? V modernej stomatológii Ťa nikto nedonúti, aby si dýchal etérom.

Mýtus č. 9: Pri každej ďalšej operácii sa pacientovi bude musieť podávať čoraz väčšia dávku anestetickej látky.

Nie, to nie je pravda. Keď si absolvoval jednu operáciu v narkóze vo veku 20 rokov, potom ďalšiu vo veku 30 rokov, prvá narkóza žiadnym spôsobom neovplyvňuje dávku látky pri druhej operácii. Vyššia dávka podávanej anestetickej látky radšej môže byť spôsobená duševným stavom alebo užívaním stimulantov vrátane kávy, rozsahom a trvaním operácie.

Mýtus č. 10: Každá narkóza Vám vezme 5 rokov života!

Toto je mýtus. Vznikol pravdepodobne kvôli tomu, že časté operácie v celkovej anestézii najčastejšie musia absolvovať nie celkom zdraví ľudia. Človek, ktorý trpí takými vážnymi zdravotnými problémami, bohužiaľ, zomrie predčasne, nesúvisí to však s narkózou ale predsa s chorobou. Nie všetky z nich moderná medicína dokáže vyliečiť. Mimochodom, ľudia, ktorí sú často chorí na ARVI, tiež žijú o niečo menej ako takí siláci, ktorí za celý život len niekoľko ráz kychli. Ale narkóza používaná v stomatológii Vám žiadnych päť rokov života nevezme!

Ísť späť

© 2020 Všetky práva vyhradené pre Happy Dent s.r.o.
Developed by Codium.One

Vyhlásenie o ochrane osobných údajov
Created by MI:SU Design
Používame anonymizované súbory cookie, aby sme vylepšili zážitok z návštevy našej stránky. Ak budete pokračovať bez zmeny nastavení, budeme predpokladať, že povoľujete prijatie všetkých súborov cookie na stránke spoločnosti Happy dent s.r.o. Viac informácii
OK