Niečo z histórie implantátov

BLOG

Najnovšie články od Stomatológii AUPARK

Niečo z histórie implantátov

Primitívne zubné implantáty - obrázok

Zaujímavé je, že myšlienka zavedenia umelého zuba na mieste strateného je veľmi stará. Primitívne zubné implantáty, napríklad z obsidiánu, antropológovia objavili už vo fosílnych lebkách ľudí, ktorí žili pred viac ako jedným tisícročím. Rovnaké pokusy robili lekári v priebehu celého historického vývinu liečenia zubov, tak v stredoveku ako aj v dobe renesancie a časoch bližších k súčasnosti. V učebniciach zo stomatológie vydaných na prelome 19.–20. storočia nájdeme už charakteristiku implantátov celkom modernej (z dnešného pohľadu) podoby ako aj podrobné popisy ich aplikovania.
Avšak do druhej polovice 20. storočia sa táto metóda široko neuplatňovala. Predovšetkým v súvislosti s neprijatím implantátov. Problém spočíval v absencii vhodných materiálov. Odborníci používali to, čo bolo k dispozícii – slonovinu až nehrdzavejúcu oceľ. Zatiaľ čo pre úspešnú funkčnosť implantát musí predovšetkým mať takú výnimočnú kvalitu ako „biologická inertnosť“, teda schopnosť nevyvolávať imunitnú odpoveď v organizme. Zároveň musí byť mechanicky pevný, odolný k opotrebovaniu, musí mať optimálnu rovnováhu tvrdosti a pružnosti, odolnosť proti korózii, núzku tepelnú a elektrickú vodivosť, technologickosť... A to všetko za dosť prijateľnú cenu. Nájsť materiály, ktoré by mali uvedené vlastnosti, nebolo ľahké. Zubári získali k nim prístup len po 2. svetovej vojne, keď sa vojenský priemysel podelil s medicínou o svoje materiály.
Celkovo podľa vlastností sa ako najlepšie ukázali byť výrobky z titánu a jeho zliatin. Práve z nich sa dnes vyrába drvivá väčšina implantátov pre stomatologické účely ako aj pre použitie v maxilofaciálnej chirurgii, neurochirurgii, traumatológii a ortopédii. Zavedenie moderných titánových implantátov vykonávané skúsenými odborníkmi je úspešné vo viac ako 90% prípadov. Pritom väčšina aplikovaných implantátov úspešne funguje v organizme dlhé roky, dokonca aj desaťročia. Podobné štatistiky aj keď nie celkom odstraňujú problém prijatia implantátov, tak ho aspoň posúvajú do pozadia.

Ísť späť

© 2020 Všetky práva vyhradené pre Happy Dent s.r.o.
Developed by Codium.One

Vyhlásenie o ochrane osobných údajov
Created by MI:SU Design
Používame anonymizované súbory cookie, aby sme vylepšili zážitok z návštevy našej stránky. Ak budete pokračovať bez zmeny nastavení, budeme predpokladať, že povoľujete prijatie všetkých súborov cookie na stránke spoločnosti Happy dent s.r.o. Viac informácii
OK