Prečo používať medzizubné kefky ?

BLOG

Najnovšie články od Stomatológii AUPARK

Prečo používať medzizubné kefky ?

Prečo používať medzizubné kefky ?

Potrebu odstraňovania zubného plaku pochopilo už mnoho ľudí. Avšak, každodenné návyky ako je používanie medzizubnej kefky, ešte nie je tak úplne zaužívané v každej domácnosti. Účinné odstránenie plaku v ústnej dutine sa nedosiahne len prostredníctvom obyčajného čistenia s manuálnou alebo elektrickou zubnou kefkou.

Potrebu odstraňovania zubného plaku pochopilo už mnoho ľudí. Avšak, každodenné návyky ako je používanie medzizubnej kefky, ešte nie je tak úplne zaužívané v každej domácnosti. Účinné odstránenie plaku v ústnej dutine sa nedosiahne len prostredníctvom obyčajného čistenia s manuálnou alebo elektrickou zubnou kefkou.

Preto je dôležité do každodennej starostlivosti o zuby zaradiť zubné nite alebo alternatívu v podobe medzizubnej kefky, ktorá je v porovnaní s dentálnou niťou efektívnejšia. Medzizubné kefky sú tiež, narozdiel od zubných nití, viac šetrnejšie a je možné ich používať každý deň. Medzizubné kefky, v závislosti od ich veľkosti a tvaru sa môžu ukázať ako účinné nástroje na odstránenie medzizubného plaku.

Tieto kefky pomáhajú predchádzať parodontálnym ochoreniam ďasien tým, že nám pomáhajú účinnejšie vyčistiť medzizubné priestory od zvyškov potravín a plaku. Medzizubné kefky majú malé hlavice špeciálne navrhnuté na čistenie priestoru medzi zubami – vyzerajú ako miniatúrne kefy na fľaše. Tieto kefky sú dostupné v obchodoch a lekárňach v rôznych veľkostiach tak, aby vyhovovali rozmerom medzier medzi zubami. Preto je dôležité poradiť sa so zubným lekárom a vybrať tu najvhodnejšiu veľkosť „ušitú“ práve pre vás.

Ako používať medzizubné kefky?

Medzizubné kefky sa musia bez akejkoľvek námahy umiestniť medzi zuby a to prostredníctvom malého rotačného pohybu. Ak sú príliš tenké, tak tieto kefky nebudú veľmi účinné. A naopak, ak sú príliš veľké, často sa medzi zubami zaseknú, v dôsledku čoho dochádza k poškodeniu zubnej skloviny. Akonáhle nájdete správny tvar kefky pre vaše medzizubné priestory, prostredníctvom jemných ťahov dopredu a dozadu uvoľníte všetky nečistoty nachádzajúce sa v tomto priestore. 

Majte však na pamäti, že medzizubnú kefku musíte prepláchnuť po každom vyčistenom medzizubnom priestore, pretože sa na nej usadzujú zvyškové častice. Rovnako to platí aj po ukončení čistenia zubov. Vtedy nezabudnite prepláchnuť nielen medzizubnú kefku, ale aj ústnu dutinu. 

Ak s používaním medzizubných kefiek ešte len začínate, tak môžete pozorovať jemné krvácanie ďasien a ich citlivosť. To by vás však nemalo od ich používania odradiť. Práve naopak, je potrebné ich používať aj napriek tomuto krvácaniu. Po niekoľkých dňoch budú vaše ďasná zdravšie a krvácanie bude striedmejšie. 

V prípade, že si chcete byť úplne istí a overiť si ich správnosť používania, tak sa poraďte s vašim zubným lekárom alebo zubnou hygieničkou. Tí vám ukážu najlepší spôsob ich používania bez toho, aby ste si poškodili zubnú sklovinu alebo ďasná.

 

 

Nezanedbávajte zadné zuby a buďte vytrvalí!

Vzhľadom k tomu, že sú zadné zuby o niečo ťažšie dostupné, môže sa ľahko stať, že im nebudete venovať dostatok pozornosti. Bohužiaľ, je to miesto, ktoré je naviac náchylné na zubné kazy a tvorbu plaku, ktorý môže v konečnom dôsledku prispievať k nepríjemnému dychu a rovnako aj závažnejším ochoreniam zubov a ďasien. Preto rozhodne nevynechávajte pri čistení medzizubných priestorov ani zadné stoličky. 

Áno, všetko je o cviku. Preto si aj čistenie medzizubných priestorov prostredníctvom týchto kefiek vyžaduje prax. Zo začiatku sa vám stane, že sa vám kefka ohne a budete ju musieť vyhodiť, no napokon to zvládne naozaj každý. Postačí vám 5 minút denne a zvyknete si na pravidelnú rutinu, a samozrejme budete pociťovať aj pozitívne výsledky. Používajte ich raz denne a váš úsmev bude žiarivý.

 

 

Ísť späť

© 2019 Všetky práva vyhradené pre Happy Dent s.r.o.
Developed by Codium.One

Vyhlásenie o ochrane osobných údajov
Created by MI:SU Design
Používame anonymizované súbory cookie, aby sme vylepšili zážitok z návštevy našej stránky. Ak budete pokračovať bez zmeny nastavení, budeme predpokladať, že povoľujete prijatie všetkých súborov cookie na stránke spoločnosti Happy dent s.r.o. Viac informácii
OK