Čo je dôležité vedieť o užívaní antibiotík po implantácii zubov

BLOG

Najnovšie články od Stomatológii AUPARK

Čo je dôležité vedieť o užívaní antibiotík po implantácii zubov

Čo je dôležité vedieť o užívaní antibiotík po implantácii zubov

Implantácia zubov ako aj iné operácie v dutine ústnej súvisí s vysokou pravdepodobnosťou prenosu infekcie a zvýšeným rizikom komplikácií. Vo väčšine prípadov je nevyhnutné užívať antibiotiká v pooperačnom období. Tento článok Vám pomôže pochopiť, prečo sú antibiotiká indikované po stomatologickej implantácii, a dozvedieť sa ktoré lieky sú aplikované najčastejšie, ako sa majú užívať a ako znížiť nežiaduci účinok antibiotík na organizmus človeka.
 
Vo všetkých fázach operačného zákroku existuje vysoká pravdepodobnosť, že sa mikroorganizmy dostanú do operovanej oblasti, ktorá ostáva v pooperačnom období. Prienik mikrobov do operačnej rany súvisí s rizikom vzniku infekčných komplikácií v samotnej rane, ale aj vo vzdialenejších orgánoch, do ktorých sa mikroby dostanú krvným obehom. Prítomnosť implantátu mení patofyziológiu hojenia rán a zvyšuje pravdepodobnosť infekčných komplikácií, najmä u pacientov, ktorí majú slabú imunitu a poruchy metabolizmu. Práve preto sa vyžaduje použitie antibakteriálnych liečiv nielen pred vykonaním implantácie ale aj v pooperačnom období.
 
Všetky antibakteriálne látky systémového účinku na orálne podanie sú prípravky skupiny s predpismi a musia sa používať v prísnom súlade s pokynmi lekára. Nedodržanie režimu dávkovania a užívania znižuje účinnosť liečby antibiotikami a zvyšuje riziko infekčných komplikácií. Dávkovanie a spôsob príjmu sa určujú individuálne, vo väčšine prípadov spĺňajú štandardné odporúčania výrobcov liekov
 

NEŽIADUCE ÚČINKY

Poruchy čreva, vznikajú z dôvodu vývoja nerovnováhy bakteriálnej mikroflóry. Na zníženie prejavov dysbiózy v dôsledku užívania antibiotík sa používajú probiotiká Závažné alergické reakcie, ako je angioedém a anafylaktický šok je najčastejšie spojené s užívaním drog a penicilínu. Alergické reakcie sa vyskytujú menej často. Poruchy chuti sa najčastejšie vyskytujú pri liečbe metronidazolom a tinidazolom. Pri použiti antibiotik spolu s alkoholom možu nastat nevoľnosti, zvracania a sčervenania tváre. Dokonca aj malé množstvo etanolu v alkoholických liečivých tinktúrach alebo niektorých fermentovaných mliečnych výrobkoch môže stačiť na vytvorenie takej nepríjemnej reakcie sprevádzajúcej celý priebeh liečby. Preto je dôležité úplne vylúčiť použitie alkoholu v akejkoľvek forme.
 

 

Ísť späť

© 2019 Všetky práva vyhradené pre Happy Dent s.r.o.
Developed by Codium.One

Vyhlásenie o ochrane osobných údajov
Created by MI:SU Design
Používame anonymizované súbory cookie, aby sme vylepšili zážitok z návštevy našej stránky. Ak budete pokračovať bez zmeny nastavení, budeme predpokladať, že povoľujete prijatie všetkých súborov cookie na stránke spoločnosti Happy dent s.r.o. Viac informácii
OK