Zuby múdrosti - Zubár Košice - Stomatologická klinika Aupark
Zuby múdrosti

BLOG

Najnovšie články od Stomatológii AUPARK

Zuby múdrosti

„Múdry“ len názov

Zuby múdrosti - obrázok

Zuby múdrosti sa prerezávajú vo veku, keď sa predpokladá, že už v sebe máme trochu múdrosti a odtiaľ pramení aj ich názov. Podľa odborníkov je možné, že tieto tretie stoličky slúžili našim prapredkom na lepšie rozžutie potravy a dôležité boli aj preto, lebo v dávnej minulosti ľuďom oveľa viac vypadávali zuby. Keďže u človeka postupom času došlo ku skracovaniu čeľuste, nezostalo veľa miesta pre ďalšie zuby, teda tretie stoličky.

Tie sa síce môžu prerezať aj bezbolestne, ale vzhľadom na priestor v ústnej dutine sa nemusia správne zaradiť do zubného oblúka. Zuby múdrosti sa najskôr prerezávajú v sánke a potom v čeľusti. Normálna poloha ôsmeho zuba je taká, že je uložený vertikálne, teda korunka zuba je v ústnej dutine viditeľná celá a korene sú uložené v kosti.

Najnepriaznivejšia poloha je „ležatá“ , čo prináša i komplikácie pri jeho odstraňovaní. Tretie osmičky sú prakticky nefunkčné, zato bývajú často spojené s množstvom problémov. V priestore medzi zubami múdrosti a ďasnami sa zvyknú usadzovať zvyšky jedla a spôsobovať tak zápaly alebo zápach z úst. Vyčistiť tieto miesta je pomerné náročné, až takmer nemožné.

Baktérie sa môžu rozšíriť a postihnúť aj ostatné zuby. Navyše „mudrák“ často tlačí na okolité zuby, odiera sa o ďasná, alebo môže vkliesniť pod kosť. Ak zub múdrosti rastie rovno a nerobí žiadne ťažkosti, zubár ho môže nechať na pokoji. Všeobecne však platí, že tretie osmičky k životu vlastne nepotrebujeme. Nielenže sa zložito prerezávajú a ukladajú, ale aj ich odstránenie je dosť komplikované.

Trhanie osmičiek

Trhanie zubov múdrosti - obrázok 1

Skôr či neskôr to asi stretne každého, až na niekoľko výnimiek, ktoré majú po celý život zuby ako zo žurnálu. Podľa stomatológov, ak ide o zuby v dolnej čeľusti, väčšinou sú rovnako kvalitné ako šestky a sedmičky, takže sa dajú proteticky využiť, a teda ich nie je nutné vytrhnúť. Vo viacerých prípadoch je však lepšie ak sa odstránia, najmä vtedy, keď je ich sklon viac ako 10°, majú zápal v okolí korunkovej časti, alebo tlačia na sedmičku.

Trhanie zubov múdrosti - obrázok 2

Náročnosť extrakcie zuba múdrosti je ale individuálna záležitosť a ľahšie sa odstraňuje u mladistvého ako dospelého človeka. Ak je korunka zuba dostatočne prerezaná, stomatológ ho vytrhne klasickým spôsobom pomocou klieští. Častejšie je však nevyhnutné chirurgické odstránenie, spočívajúce v odklopení mäkkých tkanív nad zubom a odstránením kosti pokrývajúcej osmičku.

Trhanie zubov múdrosti - obrázok 3

Tento zákrok prebieha v lokálnej anestézii, ktorá trvá 2 až 3 hodiny, takže je bezbolestný. Po vytrhnutí zuba múdrosti si tiež vytrpíme svoje v podobe opuchnutej tváre, krvácania, bolesti, či neschopnosti otvoriť viac ústa, napr. pri zívaní apod. Napriek všetkému je vytrhnutie zle rastúcej tretej osmičky najlepším riešením. Pri celkovej anestézii sa odstraňujú všetky štyri zuby múdrosti, a to v prípade, že majú veľmi nepriaznivú polohu, alebo pri zdravotnom stave pacienta, ktorý nevyhovuje na aplikovanie lokálnej anestézie.

Pacienti by po chirurgickom odstránení tretích osmičiek mali mať pokojový režim, vyplachovať si ústnu dutinu podľa odporúčania lekára, užívať analgetiká proti bolesti, ktorá sa dostaví po odznení anestézie, príp. antibiotiká, dávať si studené obklady, ktoré eliminujú nielen opuch ale sčasti aj bolesť, prvé tri dni nejesť mliečne výrobky, len kašovitú stravu a vôbec nefajčiť.

Kedy je najlepšie zuby múdrosti extrahovať?

V minulosti sa tzv. osmičky odstraňovali až keď začali spôsobovať problémy ako sú zápaly okolitých mäkkých tkanív, bolesť a opuch alebo rozsiahly zubný kaz, ktorý nie je možné opraviť. Zuby múdrosti by mali byť odstránené vtedy, ak sú zaklinené v kosti, s neschopnosťou prerezania a predstavujú abnormálny stav. Podľa väčšiny zubných lekárov je lepšie, ak sa odstránia. Najmä vtedy, keď je ich sklon viac ako 10°, majú zápal v okolí korunkovej časti, alebo tlačia na ostatné zuby. Extrakciu je potrebné realizovať vtedy, keď ešte nie sú prítomné ťažkosti ako bolesť, opuch či zápal, aby sa predišlo komplikáciám po operačnom výkone.

Chirurgické odstránenie zubov múdrosti je však nemožné pri poruchách zrážania krvi, ťažkých srdcových a pľúcnych ochoreniach a lokálnych zápaloch v ústnej dutine. V tehotenstve sa neodporúča osmičky trhať medzi 2. a 3., ako aj 7. a 8. mesiacom.

Na našej klinike je možné absolvovať tento zákrok aj pri jednom ošetrení s tým, že sa tzv. zuby múdrosti odstránia naraz všetky. Pre pacientov, ktorí majú neprekonateľný strach sme pripravení vykonať výkon v úplnej anestézii. Je na vás ako sa rozhodnete a ktorú variantu si vyberiete. Samozrejme celý postup vám bude dopodrobna vysvetlený. Všetko absolvujete s určením presného termínu ošetrenia bez čakania.

Ak patríte k ľudom, ktorí majú so "zubami múdrosti" problém, neodkladajte jeho riešenie na neskorší termín. Tento problém sa tzv. nevyrieši sám a pracovať v zápalovom prostredí je obťažnejšie, ako keď sú podmienky na zákrok priaznivé.

Objednávanie na konzultácie k tomuto ošetreniu je na telefónnom čísle 0940 123 555.

Zdroj: Najmama.sk, stomatologiaaupark.sk

Ísť späť

© 2021 Všetky práva vyhradené pre Happy Dent s.r.o.
Developed by Codium.One

Vyhlásenie o ochrane osobných údajov
Created by MI:SU Design
Používame anonymizované súbory cookie, aby sme vylepšili zážitok z návštevy našej stránky. Ak budete pokračovať bez zmeny nastavení, budeme predpokladať, že povoľujete prijatie všetkých súborov cookie na stránke spoločnosti Happy dent s.r.o. Viac informácii
OK