Plastika čeľustnej kosti: zubná implantácia v Košice, Dr.Repaši - Zubár Košice - Stomatologická klinika Aupark
Plastika čeľustnej kosti: zubná implantácia v Košice, Dr.Repaši

PLASTIKA ČEĽUSTNEJ KOSTI

Príprava na implantáciu.

Pri príprave na zavedenie zubných implantátov sa nezriedka zistí, že čeľustná kosť je objemovo príliš malá na zavedenie implantátu. V takej situácii pacient často potrebuje kostnú plastiku, aby bolo možné implantát zafixovať. Kostná plastika (osteoplastika, kostná augmentácia, sinus lift) je operácia s cieľom zväčšiť objem kostného tkaniva, ktorá umožňuje vytvoriť dostatočne veľké lôžko pre zavedenie implantátu. V rade prípadov sa kostná plastika vykonáva súčasne s implantáciou a v niektorých prípadoch ide o samostatnú operáciu.

Nedostatočný objem kosti v oblasti zubného defektu je jednou z najčastejších kontraindikácií pre zavedenie zubného implantátu. Pre vyriešenie tohto problému sa pacientom odporúča nasledujúci alebo iný druh kostnej plastiky

Osteoplastika (socket preservation) je vyplnenie otvoru osteoplastickým materiálom.

Daný druh operácie sa vykonáva za účelom:

 • zachovania maximálneho objemu alveolárneho výrastku
 • vylúčenia rizika infikovania poextrakčnej rany
 • zabezpečenia vhodného postavenia okolitých zubov po extrakcii zuba

Osteoplastika sa vykonáva bez porušenia kožného krytu a svalov tváre, všetky úkony sa vykonávajú zo strany ústnej dutiny.

Kostná augmentácia môže byť účinná, ak pacient z rôznych dôvodov nemá dostatočný objem vlastného kostného tkaniva pre spoľahlivú fixáciu implantátu a pre funkčnú a estetickú rehabilitáciu. Príčinami môžu byť:

 • dávna strata zuba
 • poranenia pri jeho extrakcii
 • infekcie
 • poranenia čeľuste v bežnom živote a pri športe
Príprava na zubnú implantáciu: HappyDent, obrázok

Sínus lift

Pri dlhodobej absencii žuvacej skupiny zubov na hornej čeľusti dochádza vo väčšine prípadov k tomu, že kosť zmenší svoj objem, preto je pre zavedenie implantátu potrebná operácia: sínus lift.

Sínus lift je operácia na zväčšenie hrúbky a objemu kostného tkaniva, ktorá sa vykonáva výlučne na hornej čeľusti. V okolí nosa a na čele sa nachádzajú postranné prínosové dutiny (alebo tzv. sinusy) – pri danej operácii sa pracuje práve s objemnými maxilárnymi dutinami, ktoré sa nachádzajú nad koreňmi bočných zubov hornej čeľuste. Tie sú zvnútra vystlané tenkou ochrannou vrstvou (membránou). Ak ju nadvihneme, môžeme uvoľniť malý priestor pre jeho vyplnenie kostným materiálom a tým zväčšiť objem kostného tkaniva.

Sínus lift: HappyDent, obrázok

Druhy sínus liftu

 • Otvorený sínus lift. Robí sa v prípadoch s nedostatočnou hrúbkou kostného tkaniva 2-3 mm. Je to plánovaná operácia, v priebehu ktorej sa nadvihne membrána maxilárnej dutiny, uvoľní sa priestor pre jej následné vyplnenie kostným materiálom (umelá kosť alebo regenerát), ktorý stimuluje ďalšiu tvorbu kosti v danom mieste. V čase operácie je možné aj súčasné zavedenie implantátov v oblasti sínus liftu (implantácia v rámci jednej etapy, ak existuje taká možnosť), alebo sa implantácia zubov vykonáva 4-6 mesiacov po vykonaní sínus liftu.
 • Uzavretý sínus lift sa vykonáva v prípadoch s priemernou hrúbkou kostného tkaniva (5-7 mm). Sínus lift sa za daných podmienok vykonáva súčasne so zavedením implantátov, keďže podmienky sú pre to spravidla priaznivé. Nebudeme popisovať detaily každej metodiky. Ich spoločným zmyslom je to, že na miesto nedostatočného tkaniva sa pridáva syntetický, umelý, vlastný alebo bovinný materiál (živočíšneho pôvodu). V niektorých prípadoch sú preto nevyhnutné dve etapy a niekedy je potrebná iba jedna návšteva stomatologickej kliniky. Niektoré metódy sa odporúčajú pre obnovu niekoľkých zubov, iné sú vhodné iba pre žuvacie zuby. Nie je možné ihneď určiť, ktorá metóda pre vás je vhodná. Pri návšteve našej Stomatológie v AUPARKU pre Vás vyberieme vhodnú metódu.

Výhody vykonávania KOSTNEJ PLASTIKY NA KLINIKE StomatologiaAupark

 • Všetky operácie na zväčšovanie objemu kostného tkaniva vykonávame na základe výsledkov maximálne presnej počítačovej tomografie na zariadení Planmeca ProMax 3D, čo zaručuje vysokú kvalitu plánovania i vykonávania operácií.
 • Pri vykonávaní operácií na zväčšovanie objemu kostného tkaniva sa opierame o medzinárodné protokoly vedenia takejto terapie, čo zaručuje predpokladaný i naplánovaný výsledok a znižuje množstvo možných komplikácií.
 • Všetky operácie sa vykonávajú pod účinkom sedatív, čím pacientovi umožňuje dosiahnuť vysoký komfort (počas operácie pacient spí), a taktiež minimalizovať pooperačné opuchy a komplikácie.
© 2021 Všetky práva vyhradené pre Happy Dent s.r.o.
Developed by Codium.One

Vyhlásenie o ochrane osobných údajov
Created by MI:SU Design
Používame anonymizované súbory cookie, aby sme vylepšili zážitok z návštevy našej stránky. Ak budete pokračovať bez zmeny nastavení, budeme predpokladať, že povoľujete prijatie všetkých súborov cookie na stránke spoločnosti Happy dent s.r.o. Viac informácii
OK