PROTETICKÁ STOMATOLÓGIA KOŠICE

PROTETICKÁ STOMATOLÓGIA

Najmodernejšie vybavenie a špičkové služby.

Protetická stomatológia sa zaoberá nahrádzaním chýbajúcich zubov resp. celého chrupu. Rehabilituje
žuvaciu, fonačnú a estetickú funkciu chrupu.
Protetiku rozdeľujeme na fixnú a na snímateľnú.

Ku snímateľnej protetike patria celkové snímateľné zubné náhrady  alebo čiastočné protézy, kotvené sponami, alebo špeciálne protézy z pružnej živice (Flexite), ktoré neobsahujú kovové prvky, sú odľahčené a držia svojou pružnosťou.

Ku fixnej  protetike patria zubné korunky a mostíky.  Ktoré sa zhotovujú ako kovokeramické, alebo celokeramické (bezkovová keramika – zirkón keramika).

Snímateľné náhrady

Predstavujú náhrady chýbajúcich zubov v prípade, že nemožno zuby nahradiť fixným mostíkom, alebo zubnými implantátmi. Snímateľné zubné náhrady bývajú spravidla aj lacnejším riešením, preto sa k nim pristupuje aj z finančných dôvodov. Typickou situáciou, kedy nemožno nahradiť chýbajúce zuby fixným mostíkom, predstavuje strata zadných zubov. Dôjde tak k vytvoreniu medzery, ktorá nie je z oboch strán ohraničená pevnými zubmi, čo je podmienkou pre vytvorenie  fixného mostíka

Korunky

zubny implantát košice

Zubné korunky sú dnes už veľmi známe a esteticky dobre pôsobiace náhrady zubov. Korunky nenahrádzajú celý zub, ale len jeho viditeľnú časť , teda tú časť, ktorou žujeme potravu alebo vidíme pri úsmeve.  Aby sme ju mohli použiť, je dôležité, aby boli zachované aspoň zubné korene. Ak zub chýba celý, používame zubnú korunku ako súčasť zubného implantátu.

Pre upevnenie korunky potrebujeme nejaký pahýľ, na ktorý korunku nasadíme. Týmto pahýľom môže byť stomatológom zbrúsený zub alebo kus kovu (napr. zubný implantát). Ďalší krok sa realizuje v zubnej technike, kde sa korunka zhotoví. Po celý čas je ošetrovaný zub chránený provizórnou živicovou korunkou, tzn. že pacient môže bez problémov jesť, rozprávať a jeho okolie si ani nevšimne, že práve prebieha zubné ošetrenie. Pri ďalšej návšteve zubnej ambulancie je provizórna korunka nahradená novou, definitívnou.

Mostíky

Zubný mostík, odborne fixný mostík je náhrada jedného alebo viacerých chýbajúcich zubov, pevne nasadená na dvoch či viacerých vlastných zuboch. Tieto zuby je nutné obrúsiť do požadovaného tvaru, čo je bohužiaľ veľké mínus, pretože sa často jedná o zdravé neporušené zuby. Ako piliere môžu tiež slúžiť implantát alebo  len korene. Tie však musia byť vopred dokonale ošetrené koreňovou nadstavbou.

Samotné ošetrenie je bezbolestné s lokálnou anestéziou. Pilierové zuby sa obrúsia a zhotovia sa odtlačky, na základe ktorých zubný technik zhotoví náhradu, ktorá sa pevne nacementuje na obrúsené zuby. Kým nie je hotová definitívna náhrada, dostáva pacient mostík provizórny, takmer identický s hotovou prácou. V každej fáze ošetrenia teda odchádzate z ambulancie so zubami.

Výplne inlaye, onlaye, overlay

Ak kvôli kazu alebo úrazu dôjde ku strate celej korunkovej časti zuba, v mnohých prípadoch zub ešte nemusí byť ošetrený korunkou. Ako alternatíva sa ponúka vytvorenie tzv.onlay, alebo overlay, čo je v podstate výplň nahrádzajúca veľkú časť alebo celú chýbajúcu korunku pôvodného zuba. Zhotoví sa na modeli pacientovho chrupu a v najbližšej návšteve ju stomatológ pri dodržaní istých zásad veľmi pevne prilepí na miesto. Takáto práca je vysoko estetická, šetrí zvyšné zubné tkanivá a cenovo neprevyšuje náklady na zhotovenie štandardnej korunky, pričom jej životnosť je takmer identická.

 

Fazety

zubné fazety košice

Fazety sú jednou z najmodernejších riešení na predné plôšky zubov ak vám nevyhovuje tvar, postavenie, farba jedného alebo niekoľkých zubov, alebo máte medzery medzi zubami a chcete, aby Váš úsmev za niekoľko dní vyzeral ideálne. Ide o tenké keramické plátky, ktoré sa nalepujú na prednú časť zuba. Obrusovanie v tomto prípade nie je v takom rozsahu ako pri korunke. Preparovaná predná plocha má zväčša hrúbku cca 0,5 – 0,8 mm. Po obrúsení zuba do požadovaného tvaru sa nasadia provizórne fazety, ktoré chránia zub kým sa permanentné fazety zhotovia v zubnej technike.

© 2019 Všetky práva vyhradené pre Happy Dent s.r.o.
Developed by Codium.One

Vyhlásenie o ochrane osobných údajov
Created by MI:SU Design
Používame anonymizované súbory cookie, aby sme vylepšili zážitok z návštevy našej stránky. Ak budete pokračovať bez zmeny nastavení, budeme predpokladať, že povoľujete prijatie všetkých súborov cookie na stránke spoločnosti Happy dent s.r.o. Viac informácii
OK